Nadal w swojej praktyce spotykam się z przekonaniem u moich klientów, że mogą się rozwieść „przez podpisanie odpowiednich dokumentów”, „bez sądu”, „bez rozprawy”.
Wyprowadzam zatem z błędu, rozwód w polskim porządku prawnym nie wygląda jak w amerykańskich filmach, sam przebieg rozprawy w sprawie rozwodowej dość znacząco odbiega od tego prezentowanego nawet w polskich serialach prawniczych.
Co do zasady, upraszczając aby skutecznie się rozwieść w Polsce trzeba złożyć uzasadniony pozew o rozwód i stawić się w sądzie na rozprawie.
Sytuacja nieznacznie zmieniła się jednak po ogłoszeniu stanu epidemii wywołanej koronawirusem. Procedura sądowa obecnie umożliwia w określonych przypadkach uzyskanie rozwodu szybciej , w bardziej uproszczony sposób i niekiedy bez potrzeby stawiania się w sądzie czy nawet bez bezpośredniego przesłuchania stron.
Procedura pozwala obecnie na :
- rozpoznanie sprawy o rozwód przy użyciu urządzeń technicznych umożliwiających przeprowadzenie jej na odległość, co polega na tym że strony łączą się z sądem za pomocą internetu i uczestniczą w rozprawie z miejsca w którym przebywają,
- składanie zeznań, oświadczeń na piśmie , co polega na tym , iż sąd odstępuje od bezpośredniego słuchania stron i świadków zastępując je oświadczeniami złożonymi na piśmie,
- rozpoznanie sprawy, oraz wydanie wyroku na posiedzeniu niejawnym, co polega na tym, że sąd wydaje wyrok rozwodowy bez rozprawy z udziałem stron na podstawie odpowiednich dokumentów.
Praktyka korzystania przez Sądy z tych możliwości jest jednak różna i właściwa ścieżka procedowania dobierana jest każdorazowo do sytuacji małżonków którzy zgłaszają się do sądu.
Jaka jest zatem szansa na szybki rozwód, bez potrzeby przeprowadzenia rozprawy?
Z doświadczeń pełnomocnika procesowego oraz z mediacji w sprawach rozwodowych w których uczestniczę pozwalam sobie na wyciągnięcie wniosków, iż szansa na uzyskanie rozwodu bez klasycznego długotrwałego postępowania mają strony, które przedstawią odpowiednie dokumenty w sądzie oraz prezentują:
- zgodne stanowisko co do rozwiązania małżeństwa , oraz warunków rozwodu,
- zgodne wypracowane porozumienie co do zabezpieczenia szeroko rozumianego dobra małoletnich dzieci stron po rozwodzie
Istotny jest również brak innych okoliczności budzących wątpliwość Sądu, a wymagających wyjaśnienia w toku rozprawy.
Rozwód bez skomplikowanych i długotrwałych formalności jest zatem możliwy. Uzyskanie takiego efektu wymaga jednak:
- przeprowadzenia odpowiedniego postępowania przed złożeniem pozwu,
- odpowiedniego sformułowania pozwu o rozwód,
- przedłożenia odpowiednich dokumentów które należy do pozwu dołączyć.
Warto zatem zastanowić się nad odpowiednim przygotowaniem do tego procesu, skorzystaniem ze wsparcia, aby później nie utknąć w długiej kolejce na wyznaczenie terminu posiedzenia w sprawie.